وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد:«مشارکت محوری» اساس مدیریت منابع طبیعی کشور/ ایجاد باغ‌های مثمر در اراضی شیبدار، زراعت چوب و گیاهان دارویی ظرفیت های جدید تولید و اشتغال در کشور
1396/08/02

وزیر جهاد کشاورزی، تغییر رویکرد در نگاه و ساختار بهره برداری و حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی را ضروری عنوان کرد و بر ضرورت مشارکت مردم در مدیریت و حفاظت از این منابع تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مهندس محمود حجتی امروز در نشست با مدیران ستادی و استانی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور که در ساختمان وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، گفت: با رویکرد مردم‌محوری در مدیریت منابع طبیعی، ضمن بهره‌گیری از مشارکت و همراهی مردم، به جای ایجاد هزینه برای دولت می‌توان در امر حفاظت، به درآمدزایی و فایده‌رسانی ملی کمک کرد.

وی افزود: باید با ارائه راهکارهای قانونی موجود و مشارکت مردم از عرصه‌های منابع طبیعی بهره برداری شود تا علاوه بر ایجاد امنیت و شغل، تولید و ثروت ملی را افزایش دهیم.

وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: برای اجرای وظایف باید با مرتفع کردن نارسایی‌ها از داشته‌های موجود استفاده کنیم که این امر نیازمند تغییر نگرش و نوع نگاه به مسائل پیش روست.

وی افزود: سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با توجه به امکانات موجود در حوزه منابع طبیعی باید با نوع نگاه و نگرش جدید، سیاست‌ها و اهداف نظام را در مدیریت منابع طبیعی کشور پیگیری و اجرا کند.

به گفته این مسوول، کشورهای پیشتاز در سطح دنیا و حتی گذشتگان ما با استفاده از اندوخته‌ها و داشته‌هایشان با نارسایی‌ها دست و پنچه نرم کرده و به موفقیت رسیده‌اند بنابراین باید از نظر فرهنگی در خصوص این موضوع کار کرد.

وی با بیان این که شرایط کشور در حوزه منابع طبیعی نسبت به گذشته تغییر کرده است، گفت: با توجه به این تغییرات، روش‌ها، نگاه‌ها، شیوه‌ها و ساختارها نیز باید تغییر کند زیرا در شرایط کنونی مدیری موفق است که همزمان با وجود تغییرات، روش‌ها و شیوه‌های مدیریتی سازمان را با شرایط جدید سازگار کند.

وزیر جهاد کشاورزی بر ضرورت مشارکت مردم در حفاظت از جنگل‌ها و مراتع و جلوگیری از بیابان‌زایی تاکید کرد و گفت: با فرهنگ‌سازی در این خصوص، مشارکت باید به صورت درون‌زا صورت گیرد.

به گفته وی، در این راستا باید با ایجاد صندوق‌ها و ارائه تسهیلات و توزیع نهال به بهره‌برداران بخش کمک شود.

حجتی اذعان داشت: قابلیت‌های عرصه‌های منابع طبیعی برای فعالیت‌های اقتصادی و ایجاد درآمد نظیر ایجاد باغ‌های مثمر و دیم و سازگار با محیط زیست در اراضی شیبدار، زراعت چوب در مناطق مستعد و گیاهان دارویی در عرصه‌های مرتعی و بیابانی وجود دارد، بنابراین باید بر واگذاری و بهره‌برداری از این عرصه‌ها به مردم در چارچوب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تلاش کرد.

به گفته وی، در صورت واگذاری این عرصه‌ها به مردم علاوه بر حفاظت از آنها توسط بهره‌برداران، به تولید ملی، ایجاد اشتغال و کسب و کارهای مرتبط منجر می‌شود.

در این نشست مدیران سازمان، معاونین و مدیران کلی استانها نیز گزارش از اقدامات و برنامه‌ها را ارائه دادند.

تعداد مشاهده خبر327 بار
تصاویر مرتبط

  • hojjati
  • hojjati

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal