ارتفاع و عرض محل استقرار گلخانه چه تاًثیری در احداث گلخانه دارد ؟
سئوال:
پاسخ:

ارتفاع بلند یعنی بین 6 تا 7 متر موجب بیشتر شدن حچم هوا می گردد(ارتفاع تا زیر ناودان 5/3وتا زیر قوس سقف حداقل 5/5 متر باشد) و هم چنین همواره هوای مطلوب در دسترس گیاه خواهد بود . چون هوای نامطلوب به بالای گلخانه رفته و از دریچه های سقفی خارج می گردد. همچنین هر چه گلخانه ارتفاع بیشتری داشته باشد و سطح آن یکپارچه باشد انرژی کمتری برای گرمایش و سرمایش مصرف می کند . چرا که ظرفیت گرمایی حجم هوای زیاد بیشتر است و ظرفیت گرمایی بالا موجب می شود که گرمای جذب شده در طی روز را دیرتر از دست بدهد . درست مانند آب دریا !  عرض زیاد یا گلخانه های چند واحدی موجب می شود تا تعداد ردیفهای کشت بیشتر شود و موانع عملکرد ماشین آلات در داخل گلخانه کمتر گردد . همچنین تعداد ستونها هم کاهش می یابد و قیمت تمام شده سازه نیز کمتر و زمین کمتری هم مورد استفاده قرارمی گیرد.

امروزه حداقل وسعت دارای توجیه برای گلخانه یک هکتار است ولی چنانچه متقاضی قصد داشته باشد با وسعت کم شروع کند و ظرف یک سال به یک هکتار افزایش دهد قابل توجیه است .

یکپارچگی و وسعت هر چه بیشتر باشد عملکرد گیاه بیشتر است و هزینه ها سرشکن می گردد. وسعت زیاد به دلیل تامین حجم هوای زیاد یکنواختی دما ، حذف تنشهای حرارتی به گیاه و کاهش مصرف سوخت و انرژی و کاهش هزینه های تولید بسیار بهتر است .

تاریخ:
1397/02/26
تعداد بازدید:
5
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal